Üzleti coaching
Az üzleti coaching lényege, hogy támogassuk a résztvevőt abban, hogy kihozza a maximumot mind a lehetőségekből, mind önmagából. A coaching során nem tanácsokkal látjuk el, hanem elkísérjük egy úton egészen céljainak eléréséig. Az üzleti élet szereplőjeként számtalan akadállyal kell megküzdenie: ilyen lehet a kudarctól való félelem, a különféle változások, a konfliktusok, a kiégés érzése vagy az önbizalomhiány. És számos kereszteződés is metszi a sikerhez vezető utat: döntéseket kell hozni, s ezáltal más lehetőségekről lemondani. Az üzleti coaching folyamatában azonban a résztvevő megerősödik, és rálátva saját erőforrásaira képes lesz a legjobb tudásával irányítani életét és vezetni munkatársait.
Akárcsak a sportban, az üzleti életben is a teljesítmény számít. Miként a sportoló az edzéstervére épít és készül a versenyre, úgy „edz” az üzletkötő vagy a cégvezető is, hogy elérje az üzleti tervben kitűzött célját. S miként egy sportoló karrierjét derékba törheti egy sérülés, úgy az üzleti életben is szárnyakat törhet egy rossz döntés vagy stratégia. Nem véletlen tehát, hogy a sportból induló coaching az üzleti életbe is beférkőzött.
Kiknek javasolt az üzleti coaching?
Bárkinek (egyénnek, teameknek vagy csoportoknak), akinek valamilyen életvezetési problémája van. Jellemzően olyan közép- és felsővezetők érdeklődnek a coaching iránt, akik valamilyen szakmai élethelyzetbe kerültek: például kinevezés előtt állnak vagy éppen leköszönni készülnek. Sok esetben a karrier és a családi élet közötti egyensúly megtalálása hat frusztrálóan ügyfeleinkre, így gyakran a vezető beosztásban dolgozó édesanyák és édesapák keresnek meg minket. De azok számára is segítséget nyújt az üzleti coaching, akik olyan tulajdonságaikat fejlesztenék, mint a kitartás, az önbizalom, a motiváció, a lehetőségek gyors felismerése, a döntésképesség, az elengedés, a koncentrált figyelem és a fejlődés szükségességének felismerése, az együttműködés és csapatmunka.Miért különleges az üzleti coaching a SiXense-nél
A coaching területén is számos irányzat létezik. Mi a folyamatokban hiszünk, vagyis abban, hogy egy folyamatot csak egy másik folyamattal lehet megváltoztatni. A szupervízió alapú coaching – aminek pontosan az a lényege, hogy valahonnan valahová el fogunk jutni – erre nagyon alkalmas. Még ha a kezdetekkor nem is minden esetben derül ki a résztvevő számára, hogy honnan hová tart, előbb-utóbb körvonalazódni fog. Mi pedig segítünk abban, hogy ezeket a folyamatokat olyan személyes csapás irányába vezessük, ami az egyén fejlődését szolgálja.Miben segít?
Módszertan
A coaching módszertanilag egy speciális, intenzív tanulási helyzethez kötött tanácsadási folyamat, amelyben blokkolt belső energiák szabadulnak fel, döntési helyzetek kerülnek új megvilágításba, szakmai elakadások okai válnak érthetővé és alakulnak át lehetőségekké. A coaching a kreatív megoldások gyújtópontja, amely az üzleti, szakmai kihívások személyes jelentésének felismerésén, és a racionális, illetve emocionális szintű személyes változáson alapul.Ideális létszám
Az egyéni coachingon túl teamcoachingot (3-5 fő) és csoportos coachingot (6-8 fő) is tartunk.Teamcoaching
Felső- és középvezetői kiscsoportos (3-5 fő) coachingfolyamat menedzsmentek részére, amelynek legfontosabb célja a vezetői team stratégiai, vagy szélesebb horizontú projektkérdéseinek, illetve szakmai elakadásainak a feldolgozása, támogatása, megoldása.
Csoportos coaching
Szervezetfüggetlen képzés jellegű vezetői csoport (6-8 fő), ahol egymástól független szakemberek, vezetők találkoznak szakmai kihívások, elakadások közös feldolgozására, megoldására.